Wspólnie stworzą symulator
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu i spółka technologiczna Laparo chcą wspólnie stworzyć symulator, który będzie służył personelowi medycznemu oraz studentom kierunku lekarskiego do rozwoju umiejętności z zakresu chirurgii robotycznej. Podpisano list intencyjny w tej sprawie.
– Już kilka miesięcy temu zapowiadaliśmy, że naszym celem jest stworzenie nie tylko nowoczesnego centrum klinicznego, w którym będziemy leczyć pacjentów przy wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi medycznych, ale także unikatowego w skali kraju ośrodka naukowo-dydaktycznego – mówił podczas spotkania prof. Piotr Ponikowski. Obok rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod dokumentem o współpracy podpisali się dr hab. Bartosz Małkiewicz, prof. UMW, koordynator ds. Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej (UCCR) oraz Mateusz Rulewicz, prezes i Radosław Nowosielski, wiceprezes Laparo sp. z o. o.
– Rosnąca liczba operacji chirurgicznych przy użyciu systemów robotycznych oraz ich rodzajów oznacza coraz większe zapotrzebowane na wykwalifikowane kadry medyczne, które będą umiały go profesjonalnie obsługiwać. Nie mówimy tu jedynie o lekarzach operujących i asystujących, ale także o personelu pielęgniarskim, który bierze udział w każdym zabiegu, jak również zespole anestezjologicznym, który będzie znał specyfikę operacji wykonywanych przy użyciu systemu robotycznego – wyjaśnił dr hab. Bartosz Małkiewicz, prof. UMW.
Wrocławski ośrodek chce szkolić nie tylko swoich pracowników. W planach ma teoretyczne i praktyczne kształcenie kadr medycznych z całego kraju, organizację warsztatów oraz kursów dla lekarzy, którzy wiążą swoją przyszłość z chirurgią robotyczną. Dodatkowo UCCR planuje zajęcia dla studentów kierunku lekarskiego. Miałyby one umożliwić przyszłym medykom poznanie najnowszych metod leczenia chirurgicznego oraz ułatwić wybór specjalizacji.
Pierwsze operacje przy wsparciu jednego z nowocześniejszych tzw. robotów da Vinci zespół UCCR wykonał w lipcu ub.r. Były to prostatektomie radykalne u pacjentów z rakiem prostaty – jedynej wówczas procedury z zakresu chirurgii robotycznej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z czasem NFZ rozszerzył zakres refundowanych zabiegów i aktualnie w UCCR wykonywane są także operacje raka jelita grubego, a dodatkowo zespół szykuje się do przeprowadzania zabiegów ginekologicznych.
– Chirurgia robotyczna to dziedzina, która prężnie się rozwija i nie ma już od niej odwrotu, dlatego ważne jest wspieranie specjalistów w doskonaleniu umiejętności. Symulator, który chcemy zaprojektować, a następnie wyprodukować byłby narzędziem, który pomógłby w realizacji planów dydaktycznych Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej – stwierdził Mateusz Rulewicz, prezes Laparo sp. z o. o.
Współpraca uczelni i firmy będzie polegała na wymianie doświadczeń oraz wiedzy: technologicznej i medycznej. – Tylko intelektualne wsparcie naszych działań projektowych i produkcyjnych przez lekarzy praktyków oraz bieżąca weryfikacja proponowanych przez nas rozwiązań da gwarancję stworzenia symulatora odpowiadającego realnym potrzebom – dodał Radosław Nowosielski, wiceprezes spółki. Środki na stworzenie symulatora mają pochodzić z grantu na prace badawczo-rozwojowe, a zakończenie prac zaplanowane jest za trzy lata.
Jeden z najnowocześniejszych systemów robotycznych czwartej generacji (da Vinci Xi), którym dysponuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, charakteryzuje niezwykła precyzja. Technologia eliminuje ludzkie niedoskonałości, takie jak drżenie rąk czy ograniczony zakres ruchu nadgarstka, a dzięki 16-krotnemu powiększeniu pola operacyjnego, widocznego w trzech wymiarach, zabiegi są dokładniejsze i mniej inwazyjne, co zapewnia pacjentom szybszy powrót do zdrowia i sprawności.
Fot. Tomasz Walów