System da Vinci wystartował
Pierwsze zabiegi radykalnej prostatektomii z zastosowaniem robota da Vinci przeprowadzili 6 lipca br. urolodzy z Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej (UCCR), które mieści się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Pacjentów operowali prof. Tomasz Szydełko i dr hab. Bartosz Małkiewicz.
– Dla wrocławian i mieszkańców naszego regionu to ważny moment, bo to właśnie z myślą o nich utworzyliśmy Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej. Teraz możemy w naszym szpitalu wdrożyć najnowszą technikę operacji w postaci prostatektomii radykalnej w asyście systemu robotycznego da Vinci – mówi dr hab. Bartosz Małkiewicz, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej oraz Kliniki Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej USK we Wrocławiu.
Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Urologi prof. Tomasz Szydełko szacuje, że zastosowanie robota pozwoli przeprowadzić kilkaset operacji rocznie.
Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej dysponuje najbardziej zaawansowanym systemem da Vinci Xi firmy Intuitive. Platforma robotyczna 4 generacji da Vinci Xi z czterema ramionami roboczymi posiada funkcję zsynchronizowanego ruchu stołu operacyjnego. Nowoczesny tor wizyjny 3D z systemem Iris pozwala na percepcję głębi, lepsze widzenie płaszczyzny tkanek oraz dokładniejsze identyfikowanie struktur anatomicznych. Główną zaletą operacji z zastosowaniem robota jest wysoka precyzja, jakiej nie można uzyskać przy żadnej innej technice. Operator widzi pole operacyjne w trzech wymiarach, dodatkowo w 16-krotnym powiększeniu. System eliminuje ludzkie niedoskonałości: drżenie rąk, ograniczony zakres ruchu nadgarstka. Dzięki temu każde cięcie może być niezwykle dokładne. Mniejsza inwazyjność zabiegu skraca czas rekonwalescencji, więc pacjent szybciej wraca do domu. Wyniki badań z ostatnich kilku dekad dowodzą, że operacje zrobotyzowane mają wyraźną przewagę nad innymi pod względem korzyści zdrowotnych dla pacjenta i łatwości pracy operatora w wielu przypadkach. W Polsce prostatektomia radykalna u pacjentów z rakiem prostaty jest jedyną procedurą chirurgii robotycznej, refundowaną przez NFZ.
– Bardzo się cieszę, że zabiegi z użyciem robota da Vinci w końcu stały się możliwe w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i będą stałym elementem działalności szpitala – dodaje prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW.
UCCR będzie pełnić też funkcję naukowo-dydaktyczną. W centrum będą odbywać się szkolenia teoretyczne i praktyczne na różnych poziomach kształcenia kadr medycznych, także o zasięgu międzynarodowym z udziałem ekspertów w chirurgii robotycznej. Sala robotyczna jest wyposażona w system multimedialny, który umożliwia transmisję na żywo z prowadzonych operacji i dwukierunkowy kontakt pomiędzy zespołem operacyjnym a kursantami.
Kontakt dla pacjentów:
Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej
ul. Borowska 213, 50-556 Wrocław
e-mail: centrum.robotyki@usk.wroc.pl
tel. +48 516 844 347
Fot. Tomasz Walów